Polgár Judit interaktív játékterén a sakkbábokból mesebáb születik
Sakkpalota, ahol a szupererő éled
Üdvözöllek a Sakkpalotában!, mondja és már nyújtja is a kezét, hogy illedelmesen bemutatkozzon. Bumm Bástya vagyok, ma én leszek az idegenvezetőd ebben a varázslatos világban, gyere utánam! Bár nem szokványos, hogy egy óvodában sakkbáb fogad, mégsem lepődöm meg, sőt titokban reménykedtem is abban, hogy a sakkpalotás interjúm során találkozhatok a Polgár Judit által megálmodott mesebábokkal. S mivel tudom, hogy Bumm Bástya a szavak mestere, tulajdonképpen meg sem lep, hogy ő tart szóval, amíg meg nem ismerkedem Fenyő Enikő óvodapedagógussal, aki szakértőként segíti Polgár Judit munkáját a 4–10 éveseknek szóló Sakkpalota programban.
Miközben a Művész úti Óvoda és Bölcsőde folyosóján sétálunk a csoportszoba felé, Bumm Bástya figyelmeztet, nehogy lebuktassam, ugyanis jelenleg csak én láthatom őt, s ha erről bárkinek is említést teszek, el kell tűnnie. Nem szeretnék kockáztatni, hiszen nagy szükségem van a segítségére, így megígérem neki, hogy nem árulom el sem Enikőnek, sem a gyerekeknek. Végig melletted leszek, mosolyog Bumm Bástya, és hozzáteszi: ha bármiben elakadnék, ő majd a segítségemre siet.
Üdvözlet mesevilágban!
Amikor belépünk a csoportszobába, legnagyobb meglepetésemre a Sakkpalota összes figurája integetve fogad. Egymás szavába vágva mondják, hogy ki kicsoda és mennyire vártak. A Pici Gyalog egy pillanat alatt rendet tesz, ami nem csoda, hiszen az ő szuperereje abban rejlik, hogy jó csapatjátékos. Láthatóan hallgatnak is rá a többiek. Bumm Bástya közben azt magyarázza, hogy a világos bábok élnek a Sakkpalotában, a sötét bábok hozzájuk jönnek vendégségbe. Mint ahogyan most én is. A bölcs Keresztes Király is elém siet, s azt kérdi, nekem mi a szupererőm? Ezen még nem gondolkodtam, mondom neki, de megígérem, az interjú végén visszatérünk erre a témára, addig megpróbálom kideríteni a szupererőmet. Ha nem megy, majd segítek, mondja Vendi Vezér, aki nagy mestere az önvezérlésnek, így hát bőven van tapasztalata a témában. Hopp Huszár lólépésben szökdécsel elém, és csak annyit mond: Szárnyaljon a fantáziád, akárcsak az enyém! Arra gondolok, itt aztán tényleg teret adhatok a kreativitásomnak, hiszen ez a Sakkpalota, az az interaktív játéktér, ahol a sakkbábok mesebáb formájában valóban életre kelnek. Nincs is olyan hely ezen a vidéken, ahol ebben a pillanatban szívesebben lennék.
Alig fejezem be csevegésemet Hopp Huszárral, máris jön Fenyő Enikő, aki bemutatja a gyerekcsoport tagjait. Megtudom, ki megy szeptembertől iskolába, és ki az, aki még marad Enikő védelmező szárnyai alatt. Mert hogy valóban olyan ő, mint egy tyúkanyó, a gyerekek gyakran futnak hozzá, hogy megöleljék. Még a könnyek is sokkal gyorsabban száradnak fel, ha a közelben van. Bumm Bástyától azt is megtudom, hogy az óvodai Sakkpalota program, amelyet korábban Sakkjátszótérnek neveztek, Fenyő Enikőnek köszönhetően került a Művész úti Óvodába, ahol most már minden csoportban használják képességfejlesztés céljából. Hopp Huszár közbeszúrja, hogy Enikő olyan, mint ő, ugyanis az egyik legfőbb szuperképessége a kreativitás, ennek köszönhető az is, hogy anno létrejött a Polgár Judit által megálmodott Sakkpalota program óvodai ága. Miután az elhivatott és akkor éppen gyesen lévő óvónő, Enikő megismerte az iskolai Sakkpalota programot, megkereste a Polgár Judit Sakkalapítványt, hogy van-e óvodai verziója a programnak. Kiderült, hogy szülői igényként is megjelent már ez a kérdés, és éppen kidolgozás alatt áll. A szálak összeértek: a munkában Enikő is részt vett, akárcsak a programhoz kapcsolódó játékos fejlesztőkönyvek létrehozásában. Tudtad, hogy minden mesebábról készült egy könyv?, kérdi Keresztes Király, és már mutatja is azt, amelyik éppen róla szól. A csodaszép, színes, izgalmas kiadvány a gyerekeknek, a szülőknek, a pedagógusoknak és az ovisoknak is élményt jelent, a feladatok pedig segítenek elsajátítani a gyerekeknek azokat a szuperképességet, amiket a mesebábok a magukénak tudhatnak.
– Ez az új, hatkötetes Sakkpalota-könyvsorozat negyedik része. A sorozat négy és nyolc év közötti gyerekeknek készült. Minden kötetnek van egy főszereplője, mint ennek Keresztes Király, de az egyes könyveket és a sorozat egészét a komplex képességfejlesztés határozza meg. A mesék, az illusztrációk, a játékok és a kihívások egymást erősítik, összefüggő rendszert alkotnak. Játék közben a gyerekek figyelme, logikus gondolkodása, kreativitása, mozgáskoordinációja, valamint a nyelvi és szociális képessége is fejlődik, miközben sikerélményben van részük – magyarázza Enikő. A kötetekben egyébként Polgár Judit testvére, Zsófi szakmai tanácsadóként nyújtott segítséget, illetve az ő fejéből pattantak ki a meseötletek is.
Ugye milyen jó?, mosolyog Bumm Bástya, és hellyel kínál. Figyelmeztet, hogy most már maradjak csendben, mert Enikő játszani készül a gyerekekkel.
Fotó: Kurucz Árpád
A teljes cikk a Magyar Kultúra magazin 2024./7. számában olvasható.